Plastické operácie

DOFTALL, očná klinika vykonáva operácie v okolí oka plastického charakteru, od najjednoduchších až po plastické výkony blefaroplastika a transplantácie kožného defektu po operácií kožných nádorov v okolí oka.

Plastické operácie

Kožné výrastky farby kože ale aj iné na tvári v okolí oka nepôsobia príliš esteticky.

Odstraňujeme chalazeon (zrno), znamienkamília (biela olejovitá bodka, vyplnená keratínom), bradavice (pri drobných stopkovitých útvaroch používame elektrokauter, ktorý odstraňuje tieto patologické výrastky kože pôsobením vysokofrekvenčného prúdu), aterómycystytumorčeky (fibrómy, dermoidy, bazaliómy), xantelazmy (kožná nerovnosť žltkastej farby vyskytujúca sa hlavne v oblasti vnútorného očného kútika, spôsobená ukladaním tukov do podkožia, za ktorým stojí porucha látkovej premeny tukov).

Upravujeme patologické postavenie mihalníc: ektropium (dolná mihalnica je odvrátená od očnej bulvy a oko je poškodzované vysýchaním a je náchylné na infekcie a zápaly), entropium (mihalnica sa stáča dovnútra tak, že riasy sú privrátené k oku, čo spôsobuje jeho výrazné dráždenie, slzenie a začervenanie).

Plastická operácia očných viečok – Blefaroplastika

Korekcia horných viečok je vlastne odstraňovanie nadbytočnej kože na viečkach. Je prirodzené, že vekom naša koža stráca elasticitu, v súvislosti s pokožkou na viečkach však zohráva svoju rolu i dedičnosť. V priemere operujeme klientov vo veku okolo 45 roku veku a starších, ale máme aj 35-ročných pacientov, ktorí majú prevísajúcu nadbytočnú kožu na viečkach. Tá dodáva očiam ospanlivý výraz a človek môže na okolie pôsobiť unavene.

Tieto zmeny zmierňuje alebo odstraňuje operácia viečok – tzv. blefaroplastika. Výkon sa robí v lokálnej anestézii, kedy sa odstráni nadbytočná koža aj tukový vačok na viečku. Zákrok trvá asi hodinu. Po operácii pacient odchádza do domáceho ošetrenia približne ½- 1 hod. po zákroku. Miesta rezov má pacient pri odchode z nášho pracoviska prelepené cca pol centimetrovými pásikmi (tzv. steristripmi), takže normálne vidí. Stehy vyberáme na 7. pooperačný deň. Po operácii pretváva opuch a hematóm približne do siedmych až štrnástich dní. V tomto období je možné modrinky kryť mejkapom. Blefaroplastika len málo zaťažuje pacienta, lieky proti bolesti pacienti užijú skôr výnimočne. Rezy sú vedené tak, že jazva je skrytá v prirodzenom záhybe horného viečka. Okolo 10. pooperačného dňa sa môžu začať jazvy sťahovať a tvrdnúť. Je to normálna fáza procesu vyzrievania jazvy, ktorá po určitom čase sama pominie. Toto obdobie treba skrátiť masážami a použitím špeciálneho krému na jazvy obsahujúci silikón. Jazvy na tvári sa však všeobecne hoja veľmi dobre, takže po čase nie sú viditeľné.

Blefaroplastika je vhodná pre ženy aj pre mužov, podstupujú ju všetky vekové kategórie. Pri dodržaní správneho technického postupu a detailnom prevedení táto operácia osvieži a omladí celú tvár.

Operáciu horných viečok by mala predchádzať konzultácia, na ktorú sa objednáva telefonicky. Ak je pre Vás problém na konzultáciu prísť, je možné objednať sa priamo na termín zákroku. Konzultácia je potom uskutočnená tesne pred zákrokom, tento spôsob je však núdzovým riešením. U zdravého človeka blefaroplastika nevyžaduje zvláštnu prípravu. Tri dni pred zákrokom nie je dobré užívať lieky ako Acylpyrin / Anopyrin. Menej vhodné je operovať v dobe 3 dni pred a po začiatku menštruácie, ale inak sa operácia vykonáva počas celého roka.