Katarakta

Katarakta (sivý zákal) znamená zníženú priehľadnosť (zakalenie) normálne čírej očnej šošovky.

Inovatívne riešenie pre jasnejší pohľad

Katarakta, známa aj ako sivý zákal, predstavuje degeneratívne ochorenie očnej šošovky, ktoré postupne vedie k jej zakaleniu. Tento stav značne ovplyvňuje kvalitu zraku, spôsobuje rozmazanie obrazu, citlivosť na svetlo a ďalšie nepríjemnosti.

Ako vzniká katarakta?

Šošovka má kľúčovú úlohu pri zaostrovaní svetla na sietnicu. Avšak, v priebehu času sa v nej môžu hromadiť usadeniny, čo vedie k postupnému zakaleniu. Presná príčina vzniku katarakty nie je úplne známa. Existujú faktory, ktoré môžu tento proces urýchliť:

 • Vek: katarakta sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov.
 • Slnečné žiarenie: dlhodobá expozícia UV žiareniu môže poškodiť šošovku a zrýchliť vývoj katarakty.
 • Cukrovka: cukrovka môže negatívne ovplyvniť stav šošovky a zvýšiť riziko vzniku katarakty.
 • Životný štýl: faktory ako fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a dlhodobé užívanie kortikosteroidov sa tiež spájajú so zvýšeným rizikom vzniku katarakty.

Príznaky katarakty

Príznaky katarakty sa zvyčajne vyvíjajú postupne a môžu zahŕňať:

 • Zhoršenie zraku: zobrazovanie predmetov môže byť rozmazané, zahmlené alebo matné.
 • Citlivosť na svetlo: môže byť ťažké pozerať sa na jasné svetlo, ako je slnko alebo svetlo z reflektorov.
 • Dvojité videnie: môže sa objaviť, keď sa pozeráte na predmety z určitého uhla.
 • Zmeny farbosleposti: zmena vnímania farieb (poruchy farebného videnia).
  Ťažkosti pri čítaní alebo šoférovaní: môže byť ťažké čítať alebo vidieť detaily na veľkej vzdialenosti.

Liečba katarakty

Operácia: najúčinnejšia cesta k jasnému videniu
Operácia je jediným účinným spôsobom liečby katarakty a zároveň je bezbolestná. Je to najčastejšie vykonávaná operácia na svete, známa pre svoju vysokú bezpečnosť a efektivitu. Celá procedúra sa uskutočňuje priamo na našej klinike a obvykle trvá len niekoľko minút.
1-3

S vami počas celého zákroku

Počas celej operácie bude s vami lekárka, ktorá vám predtým stanovila diagnózu a vykonal predoperačné vyšetrenia a konzultáciu. Lekárka dôkladne pozná vašu diagnózu a zdravotný stav očí, čo prispieva k optimálnej starostlivosti. Na operačnej sále asistujú skúsené zdravotné  sestry s chirurgickou špecializáciou, ktoré zabezpečia plynulý priebeh zákroku.

Prečo si vybrať

našu kliniku?

Vráťte si jas a ostrosť videnia s našou odbornou starostlivosťou. Kontaktujte nás ešte dnes a objavte cestu k životu bez obmedzení v dôsledku katarakty!

Expertíza očného lekára

Lekárka má za sebou tisícky úspešných operácií. Patrí medzi popredných mikrochirurgov na Slovensku. Je vo  výbore slovenskej kataraktovej a refrakčnej chirurgickej spoločnosti. 

Dôverné prostredie

Zakladáme si na dôvere a vzájomnej komunikácii. S nami budete v bezpečných rukách od diagnostiky až po rekonvalescenciu.

Individualna starostlivosť

Každý pacient má svoje osobitné potreby. Naša lekárka vypracuje plán liečby presne na mieru. Samozrejmosťou je individuálna starostlivosť pre každého pacienta s nastavením optimálnej liečby. Moderné prostredie

Operácia prebieha v našej moderne vybudovanej operačnej sále,ktorá spĺňa prísne kritéria pracoviska jednodňovej chirurgie. Vybavená je špičkovým prístrojovým vybavením.

Pred operáciou katarakty

Pred samotným zákrokom je nevyhnutné absolvovať komplexné predoperačné vyšetrenie, ktoré nám poskytne dôležité informácie o stave vašich očí a umožní presnú prípravu na operáciu katarakty.

Čo zahŕňa predoperačné vyšetrenie?

Refrakcia oboch očí
Odmeriame dioptrie oboch očí, čo nám umožňuje presné určenie potreby korekcie zraku.

Vnútroočný tlak
Meriame tlak vnútri očí, čo je dôležitý parameter pre diagnostiku a optimalizáciu zákroku.

Hrúbka rohovky
Stanovujeme hrúbku rohovky, ktorá ovplyvňuje výber vhodnej metódy operácie.

Test videnia
Skúmame váš aktuálny zrak a identifikujeme oblasti, kde dochádza k problémom.

Predný segment oka
Detailne presvetlíme predný segment oka pomocou fotoštrbinovej lampy.

Rozšírenie zreničky
Aplikujeme „kvapkanie“ na rozšírenie zreničky, čo nám umožňuje lepší pohľad na šošovkový zákal a sietnicu.

Očné CT
Smeruje na centrálnu časť sietnice, vrátane merania biometrických parametrov oka, nevyhnutných pre výber vhodného implantátu.

Rohovková topografia
V prípade astigmatizmu realizujeme vyšetrenie rohovkovej topografie pomocou Oculyzera.

Vyšetrenie optickou biometriou
Toto vyšetrenie poskytuje presné merania dĺžky oka, jeho zakrivenie ako aj ďalšie parametre potrebné pre staniovenie dioptrickej hodnoty pacientovej novej umelej vnútroočnej šošovky – implantátu.

Navigačný systém
Moderné navigačné systémy môžu zlepšiť presnosť a bezpečnosť zákroku, poukážu na presnú os, do ktorej sa vkladá vnútroočný implantát.

Rohovková topografia
Pre presné zmapovanie tvaru a nerovností povrchu oka – rohovky, čo je dôležité najmä pri plánovaní operácie redukujúcej aj astigmatizmus pacienta.

Časté otázky pacientov

Očné CT smeruje na žltú škvrnu (centrálnu časť sietnice) a meria 9 biometrických parametrov. Tieto údaje nám pomáhajú špecifikovať dioptrickú hodnotu umelej vnútroočnej šošovky (implantátu) pomocou optického biometra Lenstar®. Tento postup vám umožňuje vybrať si optimálny typ implantátu.

Pacientom odporúčame  základný krvný skríning a prinesenie zdravotnej dokumentácie. Klasické interné vyšetrenie pred operáciou nevyžadujeme.

Operáciu vykonávame v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti (v spolupráci s NsP P.Bystrica). Tzn., že pacient príde na operáciu na vopred stanovený termín a čas, zdrží sa na pracovisku približne 2-3 hodiny a po operačnom výkone odchádza do domáceho ošetrenia.

Samotná operácia trvá približne 15-20 minút. Anestézia sa používa len vo forme kvapiek do operovaného oka. Operácia sa vykonáva pod operačným mikroskopom. Malým rezom 2mm zavádzame do oka špeciálne mikrochirurgické nástroje a ultrazvukovým fakoemulzifikátorom odsávame zakalenú šošovku z oka.(2).

Skôr, ako sa vykoná samotná operácia, je dôležitý výber vnútroočnej šošovky. Pri konzultácii s lekárom je dôležité:

Presné zameranie, pri ktorom sa určí správna dioptrická sila umelej vnútroočnej šošovky.
Dôkladné počúvanie pri konzultrácii s lekárom. Spolu vyberiete šošovku, ktorá vyhovuje vašim potrebám.
Konzultácia o priebehu operácie a následných pooperačných vyšetreniach. 

Vnútroočná šošovka je náhrada prirodzenej šošovky, ktorá sa pri operácii vloží do oka a nahrádza tak zakalenú šošovku. 

Moderný materiál
Šošovka je vyrobená z hydrofóbneho akrylátu. Tento materiál je špeciálne vyvinutý pre vnútroočné šošovky a organizmus ho prijíma veľmi dobre. Zároveň moderné vnútroočné šošovky obsahujú aj filtre, ktoré chránia oko pred modrým žiarením  a UV žiarením.

Optické vlastnosti a výsledky
Technologický pokrok a nové materiály priniesli na trh vnútroočné šošovky, ktoré zlepšujú kvalitu videnia.

Korekcia astigmatizmu
Pomocou špeciálnej šošovky vieme pri operácii katarakta dosiahnuť aj korekciu tejto očnej vady. 

Vnútroočná šošovka podľa vášho výberu 
Viete si vybrať šošovky podľa korekcie zraku, ktorú potrebujete – videnie do diaľky, do blízka, na strednú vzdialenosť. Veľa pacientov po výbere vhodnej šošovky nepotrebuje okuliare.

Naša klinika ponúka široký výber monofokálnych šošoviek, ktoré sú ideálne pre pacientov, ktorí preferujú jednoznačné videnie na diaľku a do blízka, pričom používajú okuliare na korekciu. Naša najčastejšie používané monofokálne šošovky zahŕňajú:

AcrySof® Single-Piece Natural

 • Materiál: celá šošovka je vyrobená z hydrofóbneho akrylátu AcrySof®, ktorý je mäkký a pružný. Tento materiál je obzvlášť vhodný pre vnútroočné šošovky a prispieva k výborným dlhodobým pooperačným výsledkom.
 • Ochrana očí: šošovka AcrySof® Natural poskytuje ochranu pred UV žiarením a modrým žiarením, ktoré môže byť škodlivé pre sietnicu, a tým môže prispieť k vzniku degenerácie makuly spojenej s vekom (VPMD).

AcrySof® Single-Piece Natural IQ

 • Asférická optika: šošovka disponuje asférickou optikou, čo prináša ďalšie zlepšenie kvality videnia, najmä za znížených svetelných podmienok. Táto vlastnosť je vhodná pre aktívnych jednotlivcov a vodičov.

AcrySof® Single-Piece Natural Toric

 • Odstránenie astigmatizmu: šošovka AcrySof® Natural Toric nie je len efektívnou voľbou na odstránenie sivého zákalu, ale taktiež rieši problémy s nepravidelným zakrivením rohovky, čo znamená, že môže odstrániť aj astigmatizmus.

Nezáleží na tom, ktorý typ monofokálnej šošovky si vyberiete, naša očná lekárka vám pomôže nájsť optimálne riešenie pre vaše individuálne potreby.

Šošovka AcrySof® IQ Restor® vám umožní život bez okuliarov. Ste vhodným kandidátom pre túto šošovku? Zistíme pri predoperačnom vyšetrení. Erudovaný personál vás oboznámi s technológiou vnútroočnej šošovky, vyberie vhodnú „adíciu na blízko“ pre vás so zameraním na najčastejšie vykonávane činnosti ( pomer používania zraku na diaľku: strednú vzdialenosť: na blízko, adícia +2,5D ku adícii +3,0D ). Naša chirurgička, MUDr. Denisa Škrovinová bola v roku 2012 tretím chirurgom na Slovensku s najväčším počtom zaimplantovaných práve týchto šošoviek.

Po operácii katarakty budete pod dohľadom očnej lekárky, ktorá vám poskytne pokyny a rady pre optimálnu rekonvalescenciu:

Ochrana očí: po zákroku budete nosiť ochranné okuliare, ktoré majú chrániť vaše oči pred možnými infekciami a vonkajšími vplyvmi.
Liečba bolesti: je možné, že pocítite miernu bolesť alebo nepohodlie. Očná lekárka vám odporučí lieky proti bolesti, aby ste mohli pohodlne prekonať obdobie pooperačnej rekonvalescencie.

Očná lekárka bude monitorovať váš post operatívny stav a naplánuje pravidelné kontrolné vyšetrenia. Cieľom týchto návštev je overiť úspešnosť operácie a zabezpečiť, že váš zrak sa adekvátne zlepšuje.

Výsledky operácie katarakty sú obvykle veľmi pozitívne:

Zlepšenie zraku: väčšina pacientov, ktorí podstúpia operáciu katarakty, zaznamená výrazné zlepšenie zraku. Odstránením zakalenej šošovky sa eliminuje rozmazané videnie a zlepšuje ostrosť obrazu.
Obnova kvality života: s obnoveným zrakom sa mnohí pacienti cítia slobodnejší a pohodlnejší v každodennom živote. Vráti sa im schopnosť vidieť detaily bez problémov.
Minimalizácia komplikácií: moderné postupy a technológie znižujú riziko komplikácií a zabezpečujú, že väčšina pacientov dosiahne želané výsledky bez vážnych problémov.

Je dôležité dodržiavať pokyny lekára, aby sa zabezpečilo optimálne hojenie a dosiahnutie najlepších výsledkov operácie katarakty.

Potrebujete poradiť?

Neváhajte sa opýtať.
Telefón: