Katarakta

Katarakta (sivý zákal) znamená zníženú priehľadnosť (zakalenie) normálne čírej očnej šošovky.

Čo je katarakta?

Čo je potrebné pred operáciou?

Pred operáciou je nutné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení Vám odmeriame refrakciu oboch očí (tzn. aké dioptrie Vaše oči majú), vnútroočný tlak, hrúbku rohovky, zistíme ako vidíte, pozrieme si predný segment oka fotoštrbinovou lampou a nasleduje „kvapkanie“ – rozšírenie zreničky, aby sme mohli pozrieť aký veľký je Váš šošovkový zákal a skontrolovať aj výstelku oka (sietnicu). Ako ďalšie vyšetrenie vykonávame očné CT – so zameraním na centrálnu časť sietnice (žltú škvrnu) a meriame biometrické parametre oka, konkrétne 9 parametrov, na základe ktorých optický biometer Lenstar®, stanoví dioptrickú hodnotu umelej vnútroočnej šošovky (implantátu) – podľa typu, ktorý si vyberiete pri konzultácií s lekárom nášho pracoviska. V prípade, ak máte astigmatizmus, realizujeme aj vyšetrenie – rohovková topografia Oculyzerom. Interné predoperačné vyšetrenie do lokálnej anestézie už potom absolvujete u svojho internistu (odporúča sa nie staršie ako 2T pred operáciou katarakty).

Aký je operačný priebeh? 

Operáciu vykonávame v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti (v spolupráci s NsP P.Bystrica). Tzn., že pacient príde na operáciu na vopred stanovený termín a čas, zdrží sa na pracovisku približne 2-3 hodiny a po operačnom výkone odchádza do domáceho ošetrenia.

Aký je operačný priebeh?Vlastná operácia trvá približne 15-20minút. Anestézia sa používa len vo forme kvapiek do operovaného oka. Operácia sa vykonáva pod operačným mikroskopom. Malým rezom 2mm zavádzame do oka špeciálne mikrochirurgické nástroje a ultrazvukovým fakoemulzifikátorom odsávame zakalenú šošovku z oka.(2).
Vaša nová umelá vnútroočná šošovka… Akú si vybrať?

Vďaka najnovším technologickým pokrokom a novým materiálom majú umelé vnútroočné šošovky dnes významné klinické výhody oproti predchádzajúcim modelom.

Nami najčastejšie používané monofokálne šošovky (umožňujúce videnie najčastejšie na diaľku a do blízka pacient používa okuliarovú korekciu) sú:

  • AcrySof® Single-Piece Natural – šošovka vyrobená celá z hydrofóbneho akrylátu AcrySof®, čo je mäkký, poddajný materiál vhodný obzvlášť pre vnútroočné šošovky. Tento materiál sa v oku veľmi dobre správa a tým prispieva k výborným dlhodobým pooperačným výsledkom. Šošovka Acrysof® Natural chráni Vaše oči jak pred UV žiarením, tak aj pred škodlivým modrým žiarením, ktoré môže poškodzovať sietnicu a napomáhať tak vzniku vekom podmienenej degenerácii makuly (VPMD).
  • AcrySof® Single-Piece Natural IQ – šošovka s asférickou optikou pre malý rez prináša naviac ďalšie zlepšenie kvality videnia, zvlášť za znížených svetelných podmienok. Túto vlastnosť určite ocenia aktívni ľudia a šoféri.
  • AcrySof® Single-Piece Natural Toric – šošovka umožňuje väčšine pacientov odstrániť nielen sivý zákal, ale i problémy s nepravidelnosťami zakrivenia rohovky, tzn. že odstraňuje i astigmatizmus.
Chcete vidieť dobre do diaľky i na blízko bez okuliarovej korekcie?

Obťažuje Vás neustále hľadanie a nosenie okuliarov?

Šošovka AcrySof® IQ Restor® Vám umožní život bez okuliarov. Ste vhodným kandidátom pre túto šošovku? Zistíme pri predoperačnom vyšetrení, erudovaní personál Vás oboznámi s technológiou vnútroočnej šošovky, vyberie vhodnú „adíciu na blízko“ pre Vás so zameraním na Vaše najčastejšie vykonávane činnosti ( pomer používania zraku na diaľku: strednú vzdialenosť: na blízko, adícia +2,5D ku adícii +3,0D ). Naša chirurgička, MUDr. Denisa Škrovinová bola v roku 2012 tretím chirurgom na Slovensku s najväčším počtom zaimplantovaných práve týchto šošoviek.